Zaronite u carstvo italijanskih soseva
- 1898 Views
- piturednik
- UKUSI
Italiju prepoznajemo po modi, arhitekturi, umetnosti, muzici i naravno po kulinarstvu. Sinonim gastronomije Italije su paste, a mi vam donosimo priču o najpoznatijim sosovima koji su ključ ovog dobro pripremljenog jela.
Nije lako odabrati koja forma testenine se najbolje slaže sa određenim sosom budući da Italijani navode da ima više od 300 oblika. Osnovno je pravilo da se paste u obliku šupljih cevčica, poput pene i rigatoni služe uz guste sosove. Tanje i ravnije paste bolje idu uz kremaste sosove.
Paste su dobile nazive po svom obliku: „fussili“ su vretena, „canelloni“ su cevčice, „penne“ su pera, „linguine“ su jezičci, „farfalle“ su mašnice, „ravioli“ su repice, „spaghetti“ su niti, „conchiglie“ su školjke, „tortellini“ su pitice, „tagliatelle“ su trake.
Italijanski sosovi su različiti baš kao što su i same forme testenine, pa postoji bezbroj kombinacija.
ARABIJATA
Sos arabijata je rimski specijalitet i jedan od klasičnih sosova. Arrabbiata na italijanskom znači „ljutito“. Pastu sa ovim sosom nazivaju i „besnom testeninom“, jer su njegov glavni sastojak ljute papričice. Tajna je upotreba suvih ljutih papričica koje se u Italiji suše tokom jeseni u gotovo svakom domaćinstvu. Osim papričica koje Italijani zovu „pepperoncino“ sos sadrži i paradajz i luk. Ljubitelje ljutog ovaj sos će oduševiti.
MARINARA
Marinara označava „mornarski stil“. Ovo je jednostavan, klasičan sos koji potiče iz Napulja, sa bazom od paradajza. Osim njega sadrži neke osnovne sastojke kao što su crni luk, beli luk, začinsko bilje i ekstra devičansko maslinovo ulje. Osim kao sos za pastu, koristi se često i kao osnova za picu, a slaže se i sa pirinčem, biftekom ili piletinom.
KARBONARA
Još jedan rimski sos sa zanimljivom istorijom nastanka. „Alla carbonara“ znači „u stilu rudara”. Veruje se da su upravo rudari spremali ovu testeninu sa slaninom i sirom. Ovaj ukusan kremasti sos sadrži jaje, tvrdi kuvani sir od ovčijeg mleka koji se proizvodi u centralnoj Italiji (Pecorino Romano PDO) ili parmezan, slaninu, ekstra devičansko maslinovo ulje, so i biber.
PESTO
Ovaj popularan i dekorativan zeleni sos poreklom je iz Đenove, pa je zato i poznat pod nazivom „pesto alla genoveese“. Osim kao sos služi i kao čest dodatak bilo kojoj pasti. Bosiljak mu daje privlačnu zelenu boju, a osim toga sadrži pinjole, parmezan ili tvrdi kuvani sir, beli luk, a konzistentnost mu daje maslinovo ulje. Osim ovog zelenog čest je i crveni pesto sos sa dodatkom crvenog sušenog paradajza, a naziva se „pesto alla siciliana“ ili „pesto rosso“.
BOLONJEZE
Bolonjeze je mesni sos, izuzetno popularan sa tradicijom dugom tri veka, poreklom kao što mu ime govori iz Bolonje. Njegova priprema je duža u odnosu na ostale sosove budući da sadrži mleveno goveđe meso, pančetu, povrće i vino. Tradicionalno se servira uz ravne testenine kao što su taljatele ili fetućine, a ne špagete.
Italija je najveći svetski proizvođač, ali i potrošač testenine. Podaci govore da se potroši otprilike dvadeset pet kilograma testenine po osobi svake godine. Vi umereno uživajte u ukusima Italije!
fotografije: google