TOP 10 DESTINACIJA U NEMAČKOJ ZA OVO LETO
- 2637 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
Pivnice i dvorci iz bajke za turiste iz celog sveta
Nemačka je 1. juna ukinula sve najstrože mere sprovođene u cilju zaštite stanovništva od pandemije korona virusa, ta evropska država otvorila je vrata i brojnim turistima koji bi želeli da posete neke turističkih dragulja. Ipak popuštanje mera važiće samo tokom letnjih meseci.
– Ukidamo pravilo 3G do kraja avgusta – saopštio je ministar zdravstva Karl Lauterbah. 3G znači dokaz o vakcinaciji, skoro preležanoj infekciji ili negativan test, prenose mediji.
Nemačka ne spada u egzotične destinacija, ali zato svojom istorijom, kulturnim nasleđem i tradicijom nastavlja da zadivljuje kao poželjna turistička destinacija za mnoge.
Predlažemo vam mesta koja nikako ne smete da propustite ukoliko želite da posetite Nemačku:
Ostrvo Rigen – peščana kraljica koja čuva mračnu tajnu
Najveće ostrvo u Nemačkoj, ostrvo Rigen, nalazi se u Baltičkom moru i ima tri zaštićena rezervata prirode. Ostrvo u saveznoj državi Meklenburg – Zapadna Pomeranija je veoma popularno kao turistička destinacija zbog izuzetn arhitekture, istorije i čarobnih peščanih plaža. Na ovom ostrvu je izgrađen najveći hotelski kompleks sa kapacitetom od 10.000 mesta po Hitlerovom naređenju uoči Drugog svetskog rata u svrhe nacističke propaganda. Luksuzni hotel Prora zajedno sa čitavim kompleksom izgrađen je u sklopu Hitlerovog projekta Snaga kroz radost. Međutim nikad nije završen zbog otpočinjanja rata, tako da nikada nije poslužio svrsi. Danas je to muzej i ima nekoliko objekata za zabavu. Postoji plan u budućnosti da se konačno završi i ostvari svoju prvobitnu svrhu.
Nojšvanštajn – bavarski dvorac iz bajke “Uspavana lepotica”
Za Nojšvanštajn, dvorac u bavarskoj oblasti, Nemci često kažu da je najfotografisanija građevina u Nemačkoj. Smeštena na proplancima bavarskih Alpa, blizu grada Fisena, tvrđava nije izgrađena za potrebe odbrane već kao rezidencija luckastog kralja Ludviga II od Bavarske, koji je imao reputaciju sanjara i rasipnika. Bajkovito zdanje je poslužilo kao inspiracija Voltu Dizniju za dvorac iz ,,Uspavane lepotice”.
Hofbrojhaus – pivnica stara pola milenijuma
Nemačka, zemlja piva, može da se pohvali napoznatijom pivnicom na svetu. Hofbrojhaus je najpoznatija pivnica na svetu i jedan od simbola grada Minhena u vlasništvu je grada. Osnovana je pre čak pola milenijuma. Od 1589. godine pa sve do danas proizvodi pivo po receptima zaveštanim od strane Vilhelma V, vojvode od Bavarske. Minhen kao glavni grad Bavarske i treći po veličini u čitavoj Nemačkoj, grad bogat istorijom koja je utkana u svaki prolaz, ulicu i zid je ujedno i evropska prestonica piva i grad domaćin Oktobarfesta.
Fischmarkt – riblja pijaca u srcu Hamburga
Ukoliko vas put nanese u Hamburg, grad smešten na reći Labi na samom severu, neizostavno posetite riblju pijacu Fischmarkt koji je i prava turistička atrakcija ovog grada. Pijaca se otvara nedeljom u pet ujutru i zatvara tačno u 9.30. Pored morskih plodova mogu se kupiti i suveniri, cveće, maske i nakit. Postoji preko trista pedeset godina i dan danas predstavlja pravo srce grada i centar zbivanja.
Sansusi palata u Potsdamu – nemački Versaj
Čuvena rokoko palata, Sansusi palata u Potsdamu, napravljena po ugledu na Versaj, nalazi se na UNESCO listi svetske baštine. Izgrađena je na zahtev pruskog kralja Fridriha, poznata je po terasastim vrtovima, staklenim baštama i sobi koja je dobila ime po filozofu Volteru koji je dosta vremena proveo u palati. Ime Sansusi bukvalno znači bez brige (franc. Palais Sans Souci u prevodu bez briga), što dosta govori o ovoj prekrasnoj palati u kojoj su sagrađeni i neverovatni terasasti vrtovi, staklenici i druge građevine koje će vas ostaviti bez reči.
Muzejsko ostrvo u Berlinu – svetska kulturna baština
Na severnom delu ostrva, na reci Šprej u nemačkoj prestonici Berlinu, nalazi se pet najznačajnijih muzeja na svetu koji čine impozantan muzejski kompleks. Muzeje su gradili pruski kraljevi, a danas predstavljaju neprocenjivo istorijsko blago iz više epoha. UNESCO ih je proglasio delom svetske kulturne baštine.
Bodensko jezero – Predvorje raja
Jezero smešteno između Nemačke, Švajcarske i Austrije leži na reci Rajni i važi za jedno od najlepših i najromantičnijih mesta u Nemačkoj. Najveće nemačko jezero je okruženo botaničkom baštom i prelepim vrtovima. Privlači turiste, a naročito je popularno pešačenje ili vožnja bicikla pored jezera. Takođe je poznato po nazivima Švapsko more ili jezero Konstanc. Ono je treće po veličini u srednjoj Evropi odmah iza Balatona i Ženevskog jezera, dugačko je čak šezdeset i sedam kilometara, a u najširoj tački dostiže skoro trinaest kilometara.
Nacionalni park Hajnih – prašuma usred Nemačke
Nekada zatvorena za obične ljude i militarizovana zona u pokrajini Tiringija danas je nacionalni park. Kako je bila dugo zatvorena i nepristupačna ljudima priroda je neometano rasla i bujala da bi napravila ono što danas zovemo prašumom usred Nemačke. U najvećem listopadnom području Evrope napravljene su pešačke staze i putevi koji vode kroz predele izuzetne lepote. Jedan od ciljeva osnivanja Nacionalnog parka je i očuvanje bukove šume, čemu se pridružio i UNESCO i uvrstio Hajnih na listu svetske baštine.
Keln – na obalama Rajne
Grad Keln je četvrti najnaseljeniji grad u Nemačkoj, smešten na reci Rajni, koji mnogi smatraju kulturnim središtem gotske arhitekture. Jednu od najlepših katedrala, Kelnsku katedralu, godišnje poseti 6.000.000 posetilaca, što je čini najposećenijom znamenitosti u Nemačkoj. Keln nudi pravi užitak ljubiteljima srednjovekovne arhitekture jer je za razliku od većeg dela Nemačke, koji je ubrzano obnovljen nakon Drugog svetskog rata, Keln zadržao veći deo svoje arhitekture. Ako ste ljubitelj festivala, jedan od najvećih u Evropi održava se u ovom gradu. Još od 1823. godine svakog 11. novembra Kelnski karneval počinje tačno u 11 sati i 11 minuta.
Stari grad u Hajdelbergu – nemačka romantika
Hajdelberg je već godinama na listi omiljenih destinacija. Grad na obalama reke Nekar, na pola puta između Frankfurta i Štutgarta važi za tipičan primer nemačke romantike. Čuveni stari zamak dolaze da vide ljudi iz celog sveta, i to više od milion njih godišnje. Hajdelberg je peti po veličini grad u Baden-Virtemberg pokrajni. Na reci Nekar, koja grad deli na stari i novi deo, izgrađeni su mnogi mostovi, među kojima treba izdvojiti most Karl-Teodor, dug dvesta, a širok sedam metara. Ovaj most, jedan je od simbola grada.