Casu marzu – najopasniji sir na svetu

- 25 Views
- piturednik
- UKUSI
Sardinija, prelepo ostrvo u Tirenskom moru, nudi više od sunčanih plaža i smaragdnih obala. U njenim planinskim predelima duboko je ukorenjena tradicija stočarstva koja je dovela do stvaranja neobičnog i opasnog sira – casu marzu.
Ovaj specijalitet, 2009. godine proglašen najopasnijim sirom na svetu, izaziva pomešane reakcije – od fascinacije do gađenja, ipak je neizostavan deo sardinske kulinarske baštine.
Casu marzu – sir koji pomera gastronomske granice
Proizvodnja casu marzu počinje sa „fiore sardo“, vrstom sira od ovčijeg mleka koji je osnova mnogih tradicionalnih jela na Sardiniji. Međutim, kako bismo dobili ono što je danas poznato kao casu marzu, sir mora da prođe kroz proces fermentacije koji uključuje – larve. Muve vrste Piophila casei polažu svoja jaja u pukotine na siru, a kada larve izrastu, one počinju da jedu sir, transformišući njegovu teksturu u mekanu i kremastu masu.

Poseban način serviranja
Ako želite da probate casu marzu, on prvo mora da se „otvori“ – pažljivo se razbija kora i unutrašnjost, bogata larvama, postaje suštinski deo delikatesa. Neki ga serviraju zajedno sa larvama, dok ga drugi prepravljaju centrifugiranjem, stvarajući homogenu masu sa svim sastojcima, među kojima su i insekti.

Zabranjeni sir
U Italiji je zabranjena prodaja casu marzu sira još od 1962. godine, zbog zakona koji ne dozvoljava konzumaciju hrane zaražene parazitima. Ipak, ova zabrana nije umanjila njegovu popularnost među lokalnim stanovništvom. Casu marzu se i dalje pravi na ostrvu i konzumira se u privatnim krugovima, gde se često smatra delikatesom pa čak i afrodizijakom.

Iako larve mogu da prežive u ljudskom organizmu i na taj način izazovu potencijalne zdravstvene probleme, do sada nijedan slučaj bolesti nije bio povezan sa konzumiranjem casu marzu.
Simbol Sardinije
I mnoge druge regije u Italiji imaju sličan proizvod, casu marzu je postao simbol Sardinije. Svaka podregija neguje svoj specifičan način proizvodnje, sa različitim vrstama mleka, ipak osnova ostaje ista – sir sa larvama. Ovaj sir nije samo specijalitet već deo kulturne baštine koju lokalni stanovnici sa ponosom čuvaju i prenose sa generacije na generaciju.
Više o zanimljivom svetu gastronomije možete pročitati u našoj rubrici Ukusi.