INOVACIJE U TURIZMU – KLJUČNI IZAZOV ZA ŽENSKO PREDUZETNIŠTVO
- 1184 Views
- piturednik
- VESTI
Preduzetnice ostvarene u raznim sferama poslovanja, pružile su nedvosmislenu podršku nezaposlenim ženama koje žele da pokrenu sopstveni posao na onlajn Konferenciji o ženskom inovativnom preduzetništvu. Primena novih tehnologija i kanala komunikacija, inovativna rešenja u poslovanju posebno u vreme krize izazvane pandemijom virusa Covid-19, kako stvoriti mrežu kontakata i dodatno je unaprediti, osnovni koraci u pokretanju biznisa, šta su noviteti u savremenom marketingu, samo su neke od tema o kojima su učesnici Konferencije o ženskom inovativnom preduzetništvu govorili.
Da se poslovanje u doba korone značajno promenilo, i da nije nužno donela negativne, već i pozivitne promene i inovativan pristup u načinju poslovanja potvrda je svih učesnika koji su iz svog ugla debatovali na temu razvoja ili unapređenja biznisa.
Tema prvog panela “Od ideje do uspešnog biznisa” izazvala je veliku pažnju učesnika. Govornice: Dubravka Bjekić, osnivačica i direktorka PaySpot iz Novog Sada, Biljana Ždrale, suosnivačica startapa Boostowski i suvlasnica srpskog ogranka konsultantske kuće Mercuri International iz Beograda, Jasmina Knežević osnivač i direktor Bel Medic-a iz Beograda, kao i Bojana Nikolić, direktor Funkcije usluga JP „Pošta Srbije”, svojim izlaganjem i primerima razvijanja aplikacija i drugih inovativnih rešenja dale su savete za unapređenje poslovanja u domenu platnih institucija.
Na panelu, između ostalog, bilo je reči o tome kada je vreme za pokretanje privatnog biznisa, koja je tajna uspeha i koje inovativna metode su doprinele na primer da se Bel Medic pozicionira kao jedan od lidera u privatnom zdravstvu. Takođe, jedna od tema bila je razvijanje privatnog biznisa iz ugla žene pre 25 godina. O svemu tome govorila je doktorka Jasmina Knežević, osnivač i direktorka Bel Medic zdravstvenog sistema.
-Vodio me osećaj i potreba da menjam, htela sam da radim drugačije iako mi sistem nije dozvoljavao. Počela sam da radim u prvoj privatnoj ordinaciji nakon čega sam u iznajmljenoj sobi i bez početnog kapitala osnovala sopstvenu ordinaciju. Tada sam shvatila da želim bolnicu – podelila je svoja iskustva gospođa Knežević, i dodala da od ideje do realizacije postoje poteškoće, ali da je u Srbiji moguće ostvariti američki san.
U inovativnom pristupu poslovanju partneri smo svi – državne institucije, civilno društvo, privatni i javni sektor u kome nas takođe očekuje uvođenje novih usluga moglo se čuti od Bojane Nikolić, direktorke Funkcije usluga Pošte Srbije koja je učestvovala u diskusiji na temu: „Post – eksport usluge, izvoz robe Pošte Srbije” i predstavila je inovativni pristup u pružanju usluga jednog od vodećih javnih preduzeća u Srbiji, koje uspešno posluje 180 godina.
Turizam je jedna od najbrže rastućih privrednih grana koja uključuje praćenje savremenih trendova i inovacija. Ujedno, ovo je i jedna od najviše pogođenih oblasti srpske i svetske privrede pandemijom korona virusa. Upravo o tome bilo je reči na drugom panelu pod nazivom „Inovacije u turizmu u doba pandemije“. Priliku da podele iskustva imali su Biljana Marčeta, osnivač platforme Serbian Adventures i najnovije BOS4.tours, vlasnica receptivne agencije Magelan travel u Novom Sadu, Slobodanka Coka Stević, vlasnica turističke agencija „Kondor tis“ u Loznici i Beogradu i hotela „Heba“ na Divčibarama, Olivera Radičević, domaćica etno naselja „Vajati“, iz Dragačavskog sela Gornja Kravarica, kao i Aleksandar Seničić, direktor YUTA. Finsijska injekcija i promena zakonskog okvira jesu preduslov za opstanak turističke industrije bio je jedan od zaključaka Konferencije.
Tokom razgovora sa panelistima moglo se čuti kako Srbija ide u korak sa savremenim trendovima i tehnologijama, da su na pomolu mnogi inovativni projekti, što pokazuje i primer seoskog domaćinstva koje je postalo prava turistička atrakcija uz primenu novih tehnologija Inovacije u turizmu podrazumevaju i stvaranje novih proizvoda i usluga, nove načine pružanja turističkih usluga, nove metode snabdevanja kupaca proizvodima ili uslugama, kao i inovacije na tržištu, što je dosta otežano od kako je pandemija počela, ali to nam je omogućilo dolazak do korsnika do kojih na tradicionalan način nismo imali prilike da dođemo, rekao je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije – YUTA.
Za pokretanje sopstvenog biznisa nije uvek potreban veliki početan kapital, ali jeste znanje i entuzijazam. Dobrodošla je i podrška porodice ali neminovno i sistema. Inovacije kreću uvek od nas samih generalan je zaključak Konferencije o ženskom inovativnom preduzetništvu.
Onlajn Konferencju pratilo je više od 500 učesnika, a najveće interesovanje za teme o kojima je govoreno na njoj, pokazale su nezaposlene žene sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje.