JELENA JOVIĆ: RAJSKA OSTRVA – SEJŠELI
- 2291 Views
- piturednik
- Blog
Kada se jednog jutra probudite, odvezete na aerodrom i čekirate za jednu takvu destinaciju kao što su Sejšeli, shvatate da ste se zaista doživeli pravo buđenje. Najlepše plaže sveta na ostrvima Mahe, Praslin i LaDigue stvaraju osećaj ponovnog povezivanja sa svojom suštinom, sa majkom Zemljom. Ležeći na belom, sitnom pesku koji emituje toplu energiju koja se širi celim telom, Sunce pod skoro pravim uglom – jer ste na samo 4 stepena južne geografske širine – šalje svoje zrake do svake ćelije. Da se zaokruži priča od četiri elementa, tu je i plutanje u toplim vodama Indijskog okeana koje pruža osećaj povratka u majčinu utrobu, dok vetrovi koji neprestano duvaju, stvaraju osećaj toka, večnog toka i promene, smenom oblaka i sunčanih intervala, ali pokretanjem vode u vidu talasa promena.
Jedinstvena ostrva Sejšeli nastali su kao posledica razdvajanja kontinenata Afrike i Azije i takvim svojim poreklom ostali su dom specifičnim i endemičnim biljnim i životinjskim vrstama, kao i reljefom i sastavom stena koje nema niti jedno drugo ostrvo na svetu. Neke legende kažu da ova ostrva i jesu raj koji je opisan u svim svetim knjigama. Hiljadu i šesto kilometara udaljena od najbližeg kopna, sa pozicijom usred zelenog Indijskog okeana, zaista jesu mesto koje treba odabrati kada odlučite da odete na kraj sveta i da se udaljite i odmaknete od svega i svih, kako biste ponovo uspostavili ili pojačali veze sa sobom i svojom božanskom suštinom.
Kornjača Esmeralda – stara 200 godina
Divna bića kao što su kornjače, bića koja žive dugo, izgledaju poput vanzemaljaca i od kojih mnogo toga možemo da naučimo jer žive na skoro svakom od Sejšelskih ostrva, dok im je prirodno stanište na najvećem atolu na svetu Aldabri koji je pod zaštitom UNESCO-a kao svetska prirodna baština. Kornjače se kreću usporeno, dišu usporeno – nije li upravo to recept za dugovečnost? Najstariji predstavnik ove vrste kornjača, čuvena Esmeralda (koja je mužjak) smatra se da ima oko dvesta godina i živi na Ptičjem ostrvu na Sejšelima.
Palme koje „vode ljubav“
Jedna od najmisterioznih pojava na Sejšelima jeste i čuvena palma Coco de Mer oko koje postoje brojne legende. Prvobitno nazvana morskim kokosom jer je plod, tj. seme ovog drveta pronađeno u moru i smatralo se da potiče iz mora, dok se konačno nije, kada su Sejšeli i ,,otkriveni’’, došlo do zaključka da je ostrvo Praslin prirodno stanište ove čudnovate biljke. Postoje muško i žensko stablo čiji plodovi neodoljivo podsećaju na muške i ženske polne organe i generalno postoje neverovatne paralele sa ljudskim rodom. Stabla doživljavaju polnu zrelost otprilike isto kao ljudi, oplođen cvet ženske biljke razvija plod 9 meseci, a nakon odvajanja od majke biljke, stabla se na čudnovat način brinu o plodu poput roditelja. Legende kažu da ove dve biljke zaista ,,vode ljubav’’ ali da onaj ko u olujnim noćima, kada se oplodnja najčešće dešava, prisustvuje ovom činu, ili oslepi ili poludi, tako da ta misterija nije do danas u potpunosti objašnjena. Razlika u odnosu na ljude je to što Coco de Mer živi i do dve stotine godina. Da li je to zbog lokacije? Možda bi trebalo da se preselimo na Sejšele i proverimo.
Potraga za skrivenim blagom gusara
Sejšele su otkrili Portugalci u 16. veku, ali naselili i kolonizovali Francuzi u osamnaestom, dok su Englezi preuzeli koloniju u 19. veku, tako da je francunski i britanski uticaj više nego prepoznatljiv. Ostrva su dugo bila, baš zbog svoje pozicije, stecište poznatih pirata. Najpoznatiji od njih Francuz La Buse ili Brzi, Opaki, koji je na Sejšele došao posle Kariba, tu je sakrio ogromno blago. Neposredno pre svog pogubljenja bacio je šifrovanu mapu sa mestom na kojem se blago nalazi, a mapa navodno, nije dešifrovana do danas. Sejšeli su zato atraktivno mesto i za uzbudljivo avanturističko putovanje i potragu za pravim gusarskim blagom. Čak i ako ga ne pronađete, sigurno je da ćete neko blago, baš ono koje vam je najpotrebnije, tamo i pronaći.
Viktorija – najmanji glavni grad na svetu
Sa pečatom u pasošu u obliku ženske biljke Coco de Mer koji neodoljivo podeća na pozamašna ženska bedra i stižete i napuštate Sejšele. Boraveći tamo shvatate da su stanovnici ovog ostrva vrlo specifičnih fizičkih odličja, nastali mešanjem francuskih i engleskih kolonizatora i afričkih robova, kreirajući vrlo posebnu kreolsku naciju i da postoji neka bliska konekcija između njih i palme Coco de Mer.
Najmanji glavni grad na svetu, Viktorija je poput nekog filmskog studija sa scenografijama u kojima se snimaju najrazličitiji filmovi iz doba kolonizacije, ali i iz različitih razdoblja istorije i Afrike i Azije, ali i Evrope. U samom centru grada, na kružnom toku , nalazi se mali ,,Big Ben’’ toranj sa časovnikom poput istoimenog u Londonu. Već iza ugla ćete pronaći možda i najmanji Hindu hram na svetu, koji svojim živopisnim izgledom potpuno ,,iskače’’ iz okruženja, mameći vas da ga posetite i susretnete u njegovoj isto tako šarenoj unutrašnjosti ponekog Ganešu, Šivu ili Parvati, okićene cvećem po hindu običajima.
Jedno od najživopisnijih mesta je svakako gradska pijaca, tržnica gde je uživanje prolaziti između tezgi sa svežom ribom, najpoznatijom tunom i red snapper-om, voćem, povrćem i začinima, ali i suvenirima gde dominiraju magneti i razni ukrasi u obliku ženskog semena Coco de Mer, kao i minijature kornjačica, crnog papagaja i sejšelskih gušterova.
Sejšelska orhideja je nešto što je takođe zaštitni znak ostrva pored već pomenutih, a bujna vegetacija i specifične vrste egzotičnog voća i povrća, začina, čine da se zaista osećate kao u rajskom vrtu i da se tamo, makar u mislima i snovima ponovo vraćate.
Autorka je blogerka jjtravelblog.rs