NAJBOLJI OD NAJBOLJIH NA GOOD FOOD & WINE FESTIVALU
- 373 Views
- piturednik
- VESTI
Svaki Good Food & Wine Festival, pa tako i ovaj treći, nagrađuje najbolje od najboljih izlagača, učesnika Sajma tradicionalne hrane i vina. I ove godine, novinarski žiri glasao je za najbolje i evo prilike da ih bolje upoznamo:
Kompanija Zlatiborac, dobitnik je priznanja Najbrend u kategoriji hrane. Kao vodeća kompanija u našem regionu, kada je u pitanju proizvodnja suvomesnatih proizvoda, Zlatiborac se oslanja na dugu tradiciju porodice Stojanović i jedinstvene prirodne uslove sela Mačkat na Zlatiboru. Kombinujući decenijama usavršavane recepture predaka i savremene procese proizvodnje, stvaraju proizvode najvišeg kvaliteta. Neponovljiv ukus ovih proizvoda nastaje na mestu susreta vetrova sa tri kontinenta, sušenjem na najčistijem planinskom vazduhu i dimljenjem na suvom bukovom drvetu. I tako je od 1885. godine, sa jednim ciljem, koji je, kako kažu, dostići savršenstvo.
Za inovativnost u proizvodnji hrane dobitnik priznanja je Koncern Bambi AD Požarevac koja je u usponu sa svojim slatkim i slanim proizvodima, Plazma Stiks i Plazma Slana. Već 51 godinu generacije potrošača sa zadovoljstvom kupuju neki od proizvoda iz bogate ponude slatkih i slanih zalogaja. Najprepoznatljivija je Plazma, uz koju su generacije odrasle, a koja je danas prerasla u čitavu porodicu proizvoda namenjenu za mnogobrojne načine upotrebe. Bambi je ponosni vlasnik brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja koji se odnose na visok standard kvaliteta proizvoda, što potvrđuje liderstvo ne samo u Srbiji, nego i šire.
Najbrend za vodu regiona otišlo je u ruke predstavnicima kompanije Vitinka iz Kozluka, koja najavljuje ulazak na tržište Srbije sa brendom prirodna gazirana mineralna voda. Vitinkina voda je vrhunska prirodna mineralna voda. Vitinka voda u potpuno prirodnom obliku u kom izvire, stiže do svojih potrošača. Zbog veoma skladnog odnosa minerala neophodnih za normalno funkcionisanje organizma, pre svega kalcijuma, magnezijuma i kalijuma, Vitinka je, tvrde, najbolji saveznik u borbi za zdrav život. Vivia je čista, zdrava i izvorska voda, izvire u Raševskom kraju, u srcu prirode. Zbog bogatstva kiseonikom često je nazivaju i „voda koja diše“, a zbog svog sastava i kvaliteta, nezamenljiv je izvor hidratacije i minerala za svaku starosnu dob.
Voda Vrnjci je dobitnik priznanja Najbrend prirodna negazirana mineralna voda. Snaga Vode Vrnjci leži u činjenici da eksploatiše vodu sa čuvenih izvora Vrnjačke Banje, koji su poznati još od rimskog osvajanja naših prostora, krajem stare i početkom nove ere. Dukati sa likom rimskih imperatora, ostavljani su u blizini vrnjačkih izvora iz kultnih razloga, u znak zahvalnost bogovima na prirodnom daru – lekovitoj vodi. Zato ambalažu Vode Vrnjci krasi Rimski zlatnik, simbol vode koja je premostila dve ere. Kao misiju i viziju svog rada ističu poverenje potrošača i ideju da je zadovoljan kupac jedino pravo uporište na tržištu.
Vinarija Zaba iz Subotice je novo ime na vinskoj mapi, a već dobitnik priznanja za najbolju porodičnu vinariju. Nalazi se u Ridjičkom vinogrju u zapadnom delu subotičkog reona na peskovitim terenima. Ova činjenica sigurno doprinosi izuzetnom ukusu rajnskog rizlinga, sovinjon blana, pino griđa i merlo kaberne frana, a uz to u ovoj vinariji uzgajaju češku palavu i muskat ružu iz nasada starih sedam decenija.
Za najbolje crveno vino proglašeno je sjajno Merlot 2018. vinarije Krstašica iz Iriga. Vino stiže sa južnih padina Fruške gore, a u ovoj vinariji ističu da njihovo najbolje Merlot vino intenzivne rubin boje,snažnog tela sa voćnim aromama, pun potencijal otkriva na temperaturi 16-18°C i posebno ga preporučuju uz meso sa roštilja i jela od divljači. Osim po vinu, ova kompanija poznata je i po proizvodnji izuzetne rakije od šljiva i drugog voća. Uz sve ove činjenice, novinarskom žiriju nije bilo teško da odluči ko je dobitnik priznanja za Najbrend najbolje crveno vino.
A najbolje belo vino je Severna Morava iz Vinarije Deurić, iz Male Remete. Sveže, lepršavo i mirisno vino sa aromom vinogradarske breskve, zrele žute jabuke i citrusa. Kažu da u ustima veoma slasno i sočno mogu da se osete upravo breskve, limeta, pomorandžina kora. Posetioci Good Food & Wine Festivala istakli su ovo veoma kompleksno i slojevito vino, lepih postojanih kiselina fino uklopljenih u priču o Moravi, a u vinariji Durić ističu da je dobar par ovom vinu pijani šaran na riži iz rerne, cezar salata, ili domaća gibanica sa dosta kajmaka.
Posle vina stiže naravno i rakija. Najbrend odnosno najbolja rakija na trećem Good Food & Wine Festivalu je Čedina rakija, prva organska rakija iz Srbije. Asortiman obuhvata sledeće Čedine rakije: travaricu, staru šljivovicu prepečenicu, staru požegaču, prepečenicu, medenu, pa i klekovaču. Reč je o porodičnoj proizvodnji organskih alkoholnih pića i voćnih namaza destileriji EKO Tehnology koja se bavi preradom voća, proizvodnjom voćnih rakija i destilata. Ovde spajaju višegeneracijsku porodičnu tradiciju i najnovije tehnologije kako bi stvorili proizvode vrhunskog kvaliteta, jedinstvene na tržištu. Sve sirovine potiču isključivo iz Srbije, odnosno iz valjevskog kraja, sa kontrolisanih parcela. Po prijemu, u destileriji podležu pažljivoj selekciji i stručnoj obradi. Proizvodnja organskog destilata šljive i organske rakije šljivovice prepečenice sertifikovana je i pod kontrolom ovlašćene kontrolne kuće.
Najperspektivniji proizvođač meda sa brendom Pravi med je Poljoprivredno gazdinstvo Milan Puđa iz Vršca. Ovo poljoprivredno gazdinstvo koje se od 70-tih godina prošlog veka bavi proizvodnjom prirodnog prvoklasnog bagremovog i lipovog meda da bi obezbedilo zdravu životnu sredinu svojim pčelama, čuva ih na 320m nadmorske visine vršačkih brda. Kažu, da bismo sačuvali ono najvažnije u životu, a to je zdravlje, neophodno je negovati i imunitet redovnim unosom prirodnih i zdravih proizvoda od meda. Pravi med ima sertifikat o količini svih hranljivih sastojaka. Taj sertifikat je i dokaz da ovaj med nije mešavina meda različitih proizvođača, kao i da ne sadrži bilo kakve antibiotike.
Ne treba da čudi što je novinarski žiri za najperspektivnijeg proizvođača mleka i mlečnih proizvoda izabrao Mlekaru Naša Zlatka iz Čajetine. Mleko stiže sa pašnjaka Zlatibora, a divni sirevi sa vlašcem, paprikom i ostalim đakonijama kao proizvod vrednih ljudi iz ove mlekare. U septembru 2017. godine, u selu Kriva Reka na obroncima Zlatibora, otvorena je mlekara „Naša Zlatka“. Mlekara je deo projekta „FROM HILLS TO DAIRIES“ – „Od mleka sa naših planina” finansiran od strane EU, čiji je cilj ojačan lanac vrednosti proizvodnje mleka u prekograničnom području Srbija – Crna Gora. Mlekara je opremljena najsavremenijom opremom za preradu 1.500 litara mleka dnevno u tradicionalne proizvode zlatiborskog kraja, sir i kajmak. Prerađuje se mleko samo sa registrovanih poljoprivrednih gazdinstava sa teritorije Opštine Čajetina, čime se pruža pomoć i podrška malim lokalnim proizvođačima.
Najperspektivniji mali proizvođač je Vazda dobar homemade – ručno rađeni domaći proizvodi, zapravo brend koji su stvorili mladi profesionalni kuvari koji su znanja sticali širom Evrope. Vazda dobar je nastao sa željom da zadovolji gastronomska čula svih zaljubljenika u kvalitetne ukuse, a to su upravo kuvari ovog proizvođača doneli uz harmoniju ukusa pažljivo biranih namirnica u svakoj Vazda dobar teglici.
Udruženje „Etno Konac“ Ražanj se bavi izradom tradicionalnih proizvoda i rukotvorina. Upravo zato su i dobitnici priznanja za doprinos tradiciji. Mreža „Etno konac“ iz Ražnja, osnovana je u februaru 2010. godine. Na Sajmu tradicionalne hrane i vina pokazale su veštinu izrade crepulja, staru 200 godina. Ražanjsko crepuljarstvo je najmlađi i ujedno najrasprostranjeniji zanat, keramičke produkcije, nastao u selu Rujište u okolini Ražnja, u 19. veku. Ražanjsko crepuljarstvo uvršteno je 2019. godine u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa u Srbiji.Crepulja je jedna od najstarijih formi kuhinjske keramike, plitkog kružnog oblika u kojoj se na ognjištu pekao hleb. Naziv je dobila po tome što se izrađuje od pečene zemlje slične crepu, i način pravljenja posude koji je isti kao za pravljenje crepa.
Dobitnici priznanja za doprinos razvoju festivalskog turizma bili su Grad Beograd i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija koji su i ove godine pružili veliku podršku organizaciji Good Food & Wine Festivala, prepoznavši ovu manifestaciju kao važnu u turističko – privrednom pozicioniranju glavnog grada.
foto raš