„New York Café“ – najlepši kafić na svetu
- 63 Views
- piturednik
- UKUSI
U samom centru Budimpešte, u okviru hotela „Boscolo Budapest“ nalazi se najlepši kafić na svetu – „Njujork kafe“, arhitektonsko remek-delo koje na jedinstven način spaja istoriju, umetnost i luksuz. Smešten u raskošnoj palati Njujork, sagrađenoj u 19. veku, ovaj kafić danas predstavlja simbol kulturnog života mađarske prestonice.
Istorija „Njujork kafea“
Palata Njujork je izgrađena 1894. godine za potrebe jedne njujorške osiguravajuće kompanije. Poznati arhitekta Alajoš Hausman bio je vođa projekta i on je, uz pomoć Florisa Korba i Kalmana Giergla, dizajnirao u neo-renesansnom stilu impresivnu četvorospratnu palatu sa kafićem u prizemlju. Prostrani enterijer bio je ispunjen raskošnim detaljima, od mermera i kristala do bogato oslikanih zidova i tavanica sa bronzanima statuama.
Književni centar Budimpešte
Ubrzo nakon otvaranja, „Njujork kafe“ je postao glavno mesto okupljanja za pisce i pesnike kao su Mihalj Babič, Geze Gardonji i Friđeš Karinti. Kafe je i sam doprineo tome, nudeći posebne usluge umetnicima kao što su povoljne porcije meza i „pasji jezik“ (papir za pisanje) i mastilo uz kafu. Jedan od najpoznatijih mađarskih romana „Dečaci sa ulice Pal“ Zigmonda Morica nastao je upravo u ovom kafeu.
Kraj zlatnog doba
Tokom 1920-ih i 1930-ih godina, istraživački novinar Vilmos Trajan zakupio je kafe i uveo kuhinju. Iako je tom odlukom privukao još više posetilaca, usledio je period propadanja koji je dostigao svoj vrhunac za vreme Drugog svetskog rata, kada je cela palata pretrpela značajnu štetu. Kafe je zvanično prestao da radi 1947. godine, a na tom mestu je otvorena sportska prodavnica i nacionalna putnička agencija.
Njujork se vraća u Budimpeštu
Polovinom 20. veka kafe je ponovo otvoren, ali pod imenom „Hungaria Kavehaz“, postajući opet popularan među umetnicima i građanima Budimpešte. Sa promenom političkog režima devedesetih, sudbina zgrade je još jednom dovedena u pitanje. Jedna od glavnih ideja je bila da se nacionalni teatar pretvori u palatu ili u kulturni centar i galeriju. Međutim, nijedna od tih ideja nije sprovedena u delo. Kafe je u celosti renoviran 2006. godine, kada je palatu Njujork kupila italijanska Bosco grupa sa namerom da otvori luksuzni hotel sa pet zvezdica. Tada je kafe dobio svoj prvobitni izgled i postao simbol bogate kulturne baštine Mađarske.
Kafa sa 24 karata zlata
Uz raskošni enterijer, „Njujork kafe“ je poznat po kapućinu sa 24-karatnim zlatom koji je naročito omiljen među turistima. Pravo zlato je glavni sastojak irske i mađarske kafe, koje koštaju 13.50 evra. Pored kafe, posetioci imaju priliku da u ovom kafeu probaju tradicionalna mađarska jela i dezerte. Prestižni gastronomski portal „Tasteatlas“ rangirao je „Njujork kafe“ na 32. mesto na listi 150 najlegendarnijih mesta za dezert na svetu.
„Njujork kafe“ svakog dana ugosti više od 2.000 ljudi, zbog čega često možete videti veliki red ispred ulaza u palatu Njujork. Mnogi čekaju i po sat vremena kako bi doživeli neponovljivo iskustvo koje nudi najlepši kafić na svetu sa svojom bogatom istorijom i raskošnom arhitekturom.