NOVOGODIŠNJA JELKA U RIJU – ZA GINISA
- 209 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
Poreklo tradicije kićenja novogodišnjeg drveta nije poznato. Prema nekim izvorima, običaj se pojavljuje u 16. veku u Nemačkoj, a popularnost kakvu ima danas dobija za vreme Martina Lutera. Polovinom 19. veka princ Albert, suprug kraljice Viktorije, započinje ovu tradiciju u Velikoj Britaniji, nakon čega će ona zahvatiti Evropu i ostatak sveta.
Od simboličnog kićenja svećicama i jabukama do šarenih lampiona i ukrasa različitih oblika, prošlo je skoro dva veka. Za to vreme oboreni su mnogi rekordi pri kićenju jelki – bilo je i izuzetno visokih i nezamislivo skupih, a mi za vas izdvajamo neke od najzanimljivijih vesnika novogodišnjih praznika.
Italijanski gradić Gubio je od 1991. godine držao rekord za najveću novogodišnju jelku na svetu. Ovo je zapravo osvetljenje u obliku jelke na planini Ingino. Svake godine 7. decembra upali se na hiljade lampica koje prave odgovarajući oblik, a jelka se može videti sa udaljenosti od čak 50 kilometara. Zanimljivo je da je jelka napravljena u čast lokalnog zaštitnika Svetog Ubalda i o njoj brine grupa meštana, koji već godinama vode računa da svaka od preko 3000 lampica svetli. Kasniji rekorder bila je jelka u Rio de Žaneiru okićena 2014. godine. Visine gotovo 85 metara i teška 542 tone bila je osvetljena sa preko 3 miliona lampica. Prema zvaničnim podacima iz Ginisove knjige rekorda, ovo je najveće novogodišnje drvo na svetu.
Najpoznatijih jelka na svetu je svakako ona koja ukrašava Rokfeler centar u Njujorku. Ona je sada neka vrsta simbola božićnih praznika u ovom gradu. Okićena je sa 30000 LED lampica, a na vrhu se nalazi svarovski kristalna zvezda. Svake godine organizuje se svečana ceremonija paljenja lampica koje je krase.
Mnogi poznati brendovi takođe promovišu svoje proizvode originalnim novogodišnjim jelkama. Tako je kompanija Svarovski 2009. godina postavila najveću ,,unutrašnju’’ jelku na svetu u zgradi kraljice Viktorije u Sidneju. Svarovski jelka bila je visoka 24 metara, a bila je ukrašena sa preko 140000 svarovski kristala i 60000 svetiljki. Ovakve jelke je kompanija postavljala na mnogim lokacijama širom sveta – na primer, jedna od njih našla se i na glavnoj železničkoj stanici u Cirihu.
Novogodišnja jelka u Abu Dabiju, izložena tokom praznika 2010. godine, bila je najskuplje ukrašena jelka do tada. Ukrašena je zlatom i srebrom, vredela je čak 411.026.900 američkih dolara, a bila je izložena u predvorju Palate Emirata.
Najveća jelka od lego kocki postavljena je u Londonu na železničkoj stanici Sant Pankras. Sklapanje jelke trajalo je puna dva meseca, a u te svrhe iskorišćeno je više od 600000 kocki. Jelka je bila visoka 12,5 metara sa 172 grane i hiljade ukrasa. Kako je rekao Dejvid Bukbaum, direktor marketinga u kompaniji Lego, ovim gestom su želeli da pokažu da se lego kockama može napraviti sve što čovek poželi, samo je važno prepustiti se mašti.
Za kraj, poslušajte gospodina Bukbauma – prepustite se mašti! Za to vam, naravno, nisu neophodne lego kockice ili ukrasi od zlata. Probudite svoju kreativnost i neka praznična čarolija počne!
Autorka: Jana Stošić