Pečuj: jedinstveni grad tolerancije i mira
- 31 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
U samom centru grada Pečuja na Sečenjem trgu nalazi se Kasim-pašina džamija koja je danas rimokatolička crkva, odnosno Gradska sretenjska crkva Blažene Device Marije. U ovoj verskoj građevini nalaze se freske i oltar, ali i mesto za molitvu muslimana, kao i citati iz Kurana koji se nalaze na njenim zidinama. Na kupoli zajedno stoje krst i polumesec, što ovu građevinu čini jedinstvenim simbolom tolerancije i mira.
KAKO JE DŽAMIJA POSTALA CRKVA
Grad Pečuj se nalazi na jugu Mađarske, blizu granice sa Hrvatskom i Srbijom. Peti je grad po veličini u Mađarskoj, a u njemu se i dalje mogu naći tragovi iz vremena kada je grad 140 godina bio pod vlašću Turaka. Na centralnom trgu nalaze se dve džamije: Kasim-pašina džamija i džamija Hasan-paše Jakovalija. Kasim paša podigao je svoju džamiju nekoliko decenija nakon Mohačke bitke 1526. godine i pobede Turaka. Dva veka kasnije dolaskom Jezuita minaret je srušen i postavljena je kupola čime je džamija pretvorena u rimokatoličku crkvu.
JEDAN OD NAJVEĆIH TURSKIH OBJEKATA U MAĐARSKOJ
Ovaj verski objekat visok 23 metra, dužine 29 i širine 16 metara jedan je od najvećih turskih objekata u Mađarskoj i pravi primer turske arhitekture. O očaravajućoj spoljašnjosti i unutrašnjosti Kasim-pašine džamije pisao je Evlija Čelebija, turski putopisac.
Danas je od prvobitno sagrađene džamije ostao samo centralni deo u obliku kvadrata, a krov u obliku oktagona prekriven je kupolom. Na unutrašnjim zidinama jasno se vide citati iz Kurana a turski minber, (mesto u džamiji gde imam stoji za vreme molitve) i ženski balkon su srušeni.
PEČUJ – GRAD MIRA
Tokom svoje bogate istorije, na teritoriji Pečuja boravili su razni narodi i svi oni za sobom su ostavljali svoje kulturno nasleđe. Pečuj je i danas mesto na kome borave ljudi različitih nacionalnosti, a 1998. godine Pečuj je dobio nagradu „Grad mira“, dok je 2010. godine proglašen je za Evropsku prestonicu kulture.