Šingara – bengalska poslastica sa bogatom istorijom
- 29 Views
- piturednik
- UKUSI
Samosa, poznata i kao šingara u bengalskoj kuhinji, jedno je od najomiljenijih jela na svetu. Njena hrskava spoljašnjost i ukusni nadev čine je neodoljivom poslasticom. Iako mnogi smatraju da potiče iz Južne Azije, samosa ima bogatu istoriju koja se proteže kroz vekove i različite kulture.
Poreklo samose
Prvi zapisi o samosi potiču iz Persije, gde je bila poznata kao „sanbosag“. Ove male, pržene pite bile su punjene mlevenim mesom, orasima i začinima, i bile su omiljene među trgovcima i putnicima zbog svoje praktičnosti tokom dugih putovanja. Kroz trgovačke rute, samosa je stigla do Indijskog potkontinenta u 13. ili 14. veku, gde je doživela transformaciju prilagođavanjem lokalnim ukusima i sastojcima.
Recept za bengalsku šingaru
Šingara je bengalska verzija samose, poznata po svom jedinstvenom ukusu i začinima.
Sastojci
Za testo:
225g običnog brašna
1/2 kašičice soli
4 kašike biljnog ulja
1 i 1/2 kašičice nigela semenki
Oko 70ml vode
Za nadev:
2 kašike biljnog ulja
2 kašičice panch phoron (bengalska mešavina pet začina)
1/2 male crnog luka, sitno seckanog
2,5 cm svežeg đumbira, grubo narendanog
1 kašičica soli
2 zelene čili papričice, seckane
1/8 kašičice kurkume u prahu
1/4 kašičice čili praha
1 kašičica garam masale
1/2 kašičice kima u prahu
2 krompira srednje veličine, oljuštena i isečena na kockice
Više zanimljivih recepata i gastronomskih specijaliteta možete pronaći u našoj rubrici Ukusi.
Priprema
Testo: Pomešajte brašno, so i ulje u posudi, mešajući prstima dok se ulje ravnomerno ne rasporedi. Dodajte nigela semenke, a zatim postepeno dodajte vodu dok ne dobijete mekano, ali čvrsto testo. Mesite 3-4 minuta, pokrijte i ostavite da odstoji 20-30 minuta.
Nadev: Zagrejte ulje u tiganju na srednjoj temperaturi, dodajte panch phoron i sačekajte da začini počnu da pucketaju. Dodajte luk i đumbir, posolite i dodajte čili papričice, pa pržite 1 minut. Dodajte preostale začine i kuvajte još minut dok luk ne omekša. Dodajte krompir, dobro promešajte da se sjedini sa začinima, dodajte nekoliko kašika vode, pokrijte i kuvajte na tihoj vatri 10-12 minuta dok krompir ne omekša. Sklonite sa vatre i izgnječite smesu, pa ostavite da se potpuno ohladi.
Oblikovanje šingara: Testo premesite na blago pobrašnjenoj površini najmanje 5 minuta da postane elastično. Podelite ga na 8 jednakih delova i svaki razvucite u ovalni oblik dimenzija oko 15,5 cm dužine i 9 cm širine. Svaki oval presecite popreko na pola.
Punjenje: Blago navlažite ravnu ivicu testa vodom. Držeći testo u ruci, formirajte oblik kupe spajanjem ravnih ivica, stvarajući šupljinu. Napunite kupu sa oko 1 punom kašičicom nadeva, zatim navlažite spojene ivice vodom, preklopite vrh testa preko nadeva i pritisnite da formirate piramidalni oblik. Ponavljajte postupak sa preostalim testom i nadevom.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, budite uvek u toku sa najnovijim vestima iz sveta turizma.