Duzdag – lekovite slane pećine Azerbejdžana

- 24 Views
- piturednik
- ZDRAVSTVENI TURIZAM
Duboko u planinama Autonomne Republike Nahčivan, odvojenom delu Azerbejdžana, nalazi se jedinstveni zdravstveni centar smešten u nekadašnjem rudniku soli. Ova regija, bogata prirodnim resursima, privlači posetioce iz celog sveta zahvaljujući svojim lekovitim slanim pećinama koje se koriste u terapiji disajnih problema.
Duzdag – rudnik pretvoren u sanatorijum
Duzdag, što u prevodu znači „slana planina“, nekada je bio sovjetski rudnik soli, a danas je preuređen u specijalizovani sanatorijum za lečenje respiratornih tegoba poput astme i bronhitisa. Smešten na 350 metara ispod površine, ovaj centar je dostupan isključivo kroz sistem tunela koji vode do njegovih prostranih pećina.

Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj mikroklimi i prirodnoj ventilaciji, Duzdag pruža idealno okruženje za one koji traže olakšanje od respiratornih tegoba. Pacijenti borave u pećinama, gde se lečenje sprovodi kroz specijalizovane terapijske programe.
Globalna destinacija za zdravstveni turizam
Kako objašnjavaju stručnjaci iz Duzdag centra, ovo mesto je postalo prepoznatljivo širom sveta po svojoj efikasnosti u tretiranju disajnih problema. Svake godine pacijenti iz različitih zemalja – od Nemačke i Rusije do Japana i SAD-a – dolaze u Nahčivan u potrazi za poboljšanjem zdravlja.

Svaki pacijent prolazi kroz medicinske preglede pre početka tretmana, a na osnovu dijagnostike određuje se individualni plan lečenja. Terapeutski boravak traje između 7 i 15 dana, u zavisnosti od ozbiljnosti simptoma. Osim pacijenata, dobrodošli su i njihovi pratioci, a smeštaj je organizovan unutar same planine.
Blagotvorni efekti slanih pećina
Ono što Duzdag čini posebnim jeste potpuno prirodna atmosfera bez prisustva štetnih gasova poput ugljen-dioksida, metana i azota. Temperatura u pećinama tokom cele godine ostaje stabilna, između 18 i 20 stepeni Celzijusa, što doprinosi opuštajućem i lekovitom okruženju.
Metoda lečenja poznata kao haloterapija zasniva se na inhaliranju suvog slanog vazduha. Pokazalo se da pomaže u jačanju imuniteta, poboljšanju funkcije disajnih puteva, ali i u ublažavanju simptoma stresa i kožnih oboljenja.

Iako se so u Duzdag pećinama eksploatisala još od 12. veka, danas se u sanatorijumu koristi uvožena so. Međutim, još od 1979. godine, ovo mesto funkcioniše kao renomirani centar za fizikalnu terapiju i prirodno lečenje, privlačeći sve veći broj pacijenata koji traže alternativne metode poboljšanja zdravlja.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, budite uvek u toku sa najnovijim vestima iz sveta turizma.