Masaža drvenih Indijanaca koja otklanja bolove u zglobovima
- 1171 Views
- piturednik
- WELLNESS & SPA ZDRAVLJE
Masaža je metod koji se već vekovima koristi za relaksaciju, kao i za lečenje i ublažavanje bolova u telu. Prvi zapisi o korišćenju masaža potiču još iz 3000. godine pre nove ere kada su Kinezi i Indusi ovu metodu koristili za ublažavanje bola nastalog zbog iscrpnog fizičkog rada. Od tada pa do danas masaža se podjednako koristi kao dobra metoda za poboljšanje fizičkog ali i psihičkog zdravlja.
Postoje brojne vrste masaža uz koje se možete opustiti, a jedna od popularnijih koju nude mnogobrojni wellness i spa centri je masaža vulkanskim kamenjem. Ona podrazumeva postavljanje toplog kamenja duž tela, na takozvane glavne energetske centre odnosno čakre. U telu postoji sedam glavnih čakri i to na leđima, stomaku, grudnom košu, dlanovima i stopalima, na koje se tokom masaže naizmenično postavlja vulkansko kamenje i to njih 45 različitih po veličini i obliku. Kamenje se zagreva u posebnim hromiranim posudama u kojima se nalazi voda temperature između 42 i 43 stepena celzijusa. Na zagrejano kamenje, a pre postavljanja na telo terapeut stavlja prirodna ulja koja pomažu da ono klizi, hrani i neguje kožu. Pre nego što na telo postavi kamenje terapeut zagreje i svoje dlanove i laganim pokretima masira kožu čime je priprema za postavljanje kamenja kojima zatim masira mišiće. Uživanje u ovom tretmanu traje 90 minuta.
Masaža vulkanskim kamenjem potiče od starih Indijanaca koji su kamenje iz reke, oblikovano vulkanskom lavom, zagrevali i koristili za lečenje raznih bolesti. Prilikom postavljanja na telo obolelog, izvodili su se razni ritualni plesovi i pevale posebne molitve za isceljenje.
Tretman vulkanskim kamenjem umiruje nervni sistem, ubrzava cirkulaciju i pročišćava telo od nagomilanih toksina. Pokazalo se da je ova masaža efikasna kod ublažavanja simptoma PMS-a i da pomaže osobama koje imaju problema sa nesanicom. Takođe se preporučuje osobama koje imaju problema sa bolovima u mišićima i zglobovima, jer toplota iz kamenja povećava protok krvi u mišićima, smanjuje bol i povoljno utiče na fleksibilnost zglobova. Kod osoba sa zapaljenskim bolestima zglobova preporučuje se naizmenična masaža toplim i hladnim kamenjem.
Ipak ovaj vidi relaksacije ne preporučuje se: srčanim bolesnicima, osobama sa visokim krvnim pritiskom, osobama sa proširenim venama, trudnicama kao i onima koji imaju neku infekciju na koži, jer može da pogorša zdravstveno stanje. Takođe, savet terapeuta je i da se masaža izbegava tokom menstrualnog ciklusa.
fotografije: the stocks