MARIJA DRAŠKOVIĆ: OBILAZAK 1.400 SOBA VATIKANSKOG MUZEJA
- 1428 Views
- piturednik
- Blog
Pred put u najmanju zemlju sveta najpre sam bila pod utiskom činjenice da ću biti u prilici da za samo jedan dan, tačnije nepunih 12 sati, obiđem celi jedan grad, odnosno državu i sve njene znamenitosti. Radovala sam se što ću moći uživo da vidim sve ono o čemu se čita ili gleda o Vatikanu. Ono što nisam mogla da predvidim, i pored sve informisanosti o Vatikanu kao impresivnoj umetničkoj i istorijskoj riznici, je da ću se suočiti baš sa tolikim bogatstvom i raskoši koja vas sačeka na više od 40 hektara koliko Vatikan zauzima, a posebno u 1400 soba Vatikanskog muzeja.
Kada uđete u Vatikan, iako ste tehnički još uvek u Rimu, prvo se svakako nađete na Trgu svetog Petra na kome je Bazilika svetog Petra, glavna vatikanska zgrada, tj. najvažniji verski objekat za katolike u kome su sahranjeni apostol Petar i prvi papa. Kako je njena unutrašnjost impozantna, među svim posetiocima vlada bezmalo svečana atmosfera oduševljenja, koja sugestivno nameće utisak da se zaista nalazite na važnom mestu. Ono što sam ja sa posebnom radošću želela da vidim je Mikelanđelova čuvena skulptura „Pieta“, koja je uživo još božanstvenija nego na slici u bilo kojoj istoriji umetnosti i enciklopediji.
Već puni utisaka uputite se ka Vatikanskom muzeju koji vas čeka sa čak 1400 soba eksponata. Naravno, nije sve dostupno turistima, ali i ovo što jeste ne biste mogli da obiđete ni za dva dana, a da nešto ne propustite. Taj obilazak najbolje je isplanirati unapred, počevši od kupovine karte, kako biste izbegli katkad i višesatno čekanje u redovima, s obzirom da se u Vatikan svake godine „slije“ oko 6 miliona turista, pa je malo verovatno da tamo nećete zateći ogromnu gužvu. Kartu je, iako je to malo skuplja opcija, najbolje kupiti online. Kažu da u muzeju ima 7 kilometara eksponata, raspoređenih u 28 muzeja i arheoloških zona, pa ne bi bilo loše da se unapred informišete i o tome i napravite plan onog najvažnijeg što želite da vidite, za slučaj da nemate vremena baš za sve.
Mada je teško izdvojiti samo deo, na mene su poseban utisak ostavili muzejski odeljci sa eksponatima iz Starog Rima, Grčke i Egipta, među kojima ćete videti autentični nakit, oruđe, garderobu, papirus, sarkofage, stare mumije, čuvenu Knjigu mrtvih…
Nakon toga, bilo je predivno obići sobe sa originalnim antičkim skulpturama i mozaicima; potom eksponatima poznije umetnosti, među kojima su dela Da Vinčija, Mikelanđela, Karavađa, ali i one savremenije koja obuhvata radove umetnika kao što su Van Gog, Dali, Pikaso i drugi. Ne treba zaobići Rafaelove sobe, u kojima se čekao prijem kad pape i koje su u celosti ukrašene njegovim slikama. Nesvakidašnji prizor je odeljak sa impozantnim i raskošnim kočijama koje je papa koristio kroz istoriju i automobile koji se koriste i danas. Pauzu od višesatne ture najlepše je napraviti u vrtu u koji je dozvoljen ulaz, koji je predivna, mirna, zelena oaza dekorisana baš onako kako obično vidite u serijama i filmovima o papinoj rezidenciji. A onda – Sikstinska kapela. Tišina uprkos stotinama ljudi koji je u tom trenutku obilaze, svi očarani najlepšim prikazima renesansnog slikarstva, i svi sa pogledom usmerenim naviše ne bi li ugledali Mikelanđelovu čuvenu fresku „Stvaranje Adama“.
Autorka je novinarka