BAR – GRAD PLAŽA, MASLINA, VINA I ZABAVE
- 1397 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
GRAD NA DVE ČAROBNE OBALE KOJI ŽIVI CELE GODINE
Bar je jedan od najsunčanijih gradova Jadrana, sa blagom klimom, čistim vazduhom i vodom. Lepotu mu daju prepoznatljive plaže nad kojima se uzdiže planina Rumija, bogatstvo i tajanstvenost mu čuvaju zidine Starog grada i vekovi Stare masline, a autentičnost ukusi vina i gastronomskih specijaliteta. Smešten na dve čarobne obale pruža jedinstvenu priliku da izlazak sunca dočekate na obali najvećeg jezera na Balkanu – Skadarskog, a da zlatni zalazak ispratite na morskoj obali. Lepota barskog područja, njegovih obala, peščanih plaža, mediteranskog bilja, kulturnih dobara, kulturno-zabavnih i sportskih manifestacija povod su da se ovaj crnogorski grad poseti, a potom i razlozi zbog kojih mu se svi iznova vraćaju tokom cele godine.
PANORMASKA RUTA „IZMEĐU DVE ČAROBNE OBALE“ i DAN NA SKADARSKOM JEZERU
Na morskoj obali Bara nalaze se prekrasne i popularne plaže kao što su Biserna obala, Zlatna obala, Kraljičina plaža, Crvena plaža i druge. No, goste podjednako privlače lepota i aktivnosti na drugoj obalskoj strani. Panoramska ruta „Između dve čarobne obale“ duga 115 km, omogućava jedinstven ugođaj tokom kog se može uživati u sedam impresivnih vidikovaca, prirodnim lepotama, gastronomskim delicijama i mnoštvu kulturno-istorijskih spomenika. Vidikovci su izgrađeni na mjestima sa kojih se pruža impresivan pogled na prirodne ljepote, znamenitosti i atrakcije razuđenih barskih obala: u Štegvašu, Livarima, Murićima, Godinju, Limljanima, Sutormanu i Tuđemilima. Put vodi i kroz stoljetnu šumu kestena, pored vinskih podruma i kulturno istorijskih spomenika.
Skadarsko jezero je specifičan eko-sistem istkan od bogate flore i faune sa 280 vrsta ptica i 48 vrsta riba, prostor pun kulturno-istorijskih spomenika, živopisnih starih naselja, sela i mostova, stoletnjih šuma, srednjovekovnih manastira i čuvenih crmničkih vinograda. Krstarenje jezerom prilika je za isprobavanje lokalnih gastronomskih specijaliteta po kojima su ovi krajevi poznati. Tradicija gajenja vinove loze i pravljenja vina u regionu Skadarskog jezera neguje se više od pet vekova, pa su Putevi vina posebno interesantan deo ponude za turiste. U vinskim podrumima crmničkih domaćina, u autentičnom ambijentu, posetioci mogu degustirati vrhunska vina, proizvedena od autohtonih sorti grožđa „vranac“ i „kratošija“.
STARI BAR I STARA MASLINA
Poseta Baru neizostavno podrazumeva obilazak Starog Bara i čuvene Stare masline. Stari grad je najznačajniji spomenik koji postoji više od 2500 godina i predstavlja jedinstvenu sintezu Mediterana i Orijenta. Udaljen je oko 4 km od današnjeg Bara, smešten na velikoj steni, sa tri strane zaštićen liticama, dok je duž zapadne strane obezbeđen bedemima. U gradu se nalaze ostaci 240 zgrada, sa uskim krivudavim ulicama i nepravilnim trgovima. Objekti su zidani od tesanog kamena, na jedan ili više spratova. Stari Bar je vjekovima bio administrativni, ekonomski i religijski centar oblasti između Jadranskog mora i Skadarskog jezera.
Bar je poznat i po Staroj maslini čije poreklo datira od pre 2.240 godina, zbog čega se smatra jednim od 3 najstarija stabla u Evropi. Legenda govori da su se oko masline održavali skupovi zavađenih porodica, na kojima bi dolazilo do njihovog pomirenja, pa se i mesto na kome se nalazi zove Mirovica.
HRANA ZA SVA ČULA
Nemoguće je pobrojati sve barske đakonije – japraci, štufada, bamije, šestanska čorba, tespišta, skadarska ukljeva, sveža i suva koja sija kao zlato, dimljeni šaran, jegulja na pirinču, dolma, raštan, pite ovakve i onakve, masline na razne načine, maslinovo ulje, alva, sve zaliveno božanskim pićem, crmničkim vinom vranac. Od priganica s medom, preko autentičnih sorti maslina do suvih smokava; iz mora i jezera, sa polja, iz vinograda i maslinjaka, svojom rukom posađeno i ubrano, rumijskim travkama začinjeno, zadovoljstvom zaslađeno – sve je to gastronomija ovoga kraja. Od svega se najpre izdvaja maslina čiji uzgoj duž obe barske obale ima dugu tradiciju. O tome svedoče hiljadugodišnja stabla, sačuvani stari mlinovi u kojima se ulje proizvodi na tradicionalan način, kao i mnogo drugih tragova. U Baru možete probati zelenu ili crnu, začinjena, paštetu od masline, hleb s maslinama, začinska ulja s raznim biljkama, liker od crne masline… sve do sapuna i kozmetičkih krema.
Ako ste ljubitelji ribe, onda na jezeru morate probati ukljevu ili „jezersko zlato“ i šarana. Obe ribe su lokalni gastronomski specijaliteti, nezaobilazan deo nacionalne kuhinje u kasnu jesen. Med sa ovog područja, u kom je koncentrovana moć lekovitih cvetova livada, šuma i kamenjara, izuzetnog je kvaliteta, a pelin i kesten daju mu specifičnu tamnu boju i aromu. Sve ovo, ukrašeno vencima suvih smokava i lišćem, vredni domaćini nude na glavnoj pijaci u centru grada i na manjoj, a znatno starijoj, u čaršiji.
Tri velike fešte, u slavu darova prirode, prilika su da Barani pokažu sve svoje autohtone i nadaleko poznate proizvode. U Virpazaru se tokom Festivala vina i ukljeve fešta uz čuveno crmničko vino, riblju čorbu i svježu i suvu ukljevu, a u Ostrosu, na Koštenijadi, uz pečene i kuvane kestene, jela i kolače koje vredne domaćice ovog kraja spremaju. U novembru se, u živopisnoj starobarskoj čaršiji, održava Maslinijada, fešta koja svake godine privuče mnogo posetilaca.
Tokom cele godine na pozornicama u Baru organizuju se i druge brojne manifestacije, koncerti zabavne i klasične muzike. Bar je grad festivala i fešti, smotri i susreta, koji živi tokom cele godine. Njegovo srdačno i ljubazno stanovništvo i nakon letnje sezone, poželeće vam srdačnu dobrodošlicu i ponuditi mnoštvo originalnih sadržaja. Zato ste u Baru uvek dobrodošli!