Hotelski gigant u kojem je stvorena Pinja kolada
- 1446 Views
- piturednik
- Ugostiteljstvo
Osam stotina pedeset hiljada soba u više od pet hiljada i šeststo hotela, šesnaest brendova rasprostranjenih u sto pet zemalja je trenutni bilans jednog od najvećih hotelskih lanaca na svetu „Hilton Worldwide“. Ovaj poznati ugostiteljski lanac ove godine proslavlja tačno sto godina od kako je otvoren prvi hotel 1919. godine u gradu Cisku u Teksasu. Sve je počelo sasvim slučajno, kada je Konrad Hilton te godine odlučio da iz Novog Meksika otputuje u Teksas kako bi kupio banku. Igrom slučaja kupovina banke nije uspela, pa je umesto nje kupio hotel sa 40 soba koji je nakon renoviranja ubrzo počeo sa radom.
Konrad Hilton rođen je 1887. godine u Novom Meksiku koji je u to vreme bio usputna stanica mnogim putnicima. Hilton je već sa 20 godina prepoznao šansu da zahvaljujući tome zaradi, pa je u porodičnoj kući izdavao sobe, pripremao i posluživao hranu putnicima. Njegovo interesovanje za ugostiteljstvo i odlična sposobnost organizacije ubrzo su doveli do razvoja hotelijerskog biznisa, pa je Hilton nastavio da kupuje i gradi hotele širom Teksasa. Velika ekonomska kriza tridesetih godina odrazila se na njegovo poslovanje što ga je dovelo na ivicu bankrota. Međutim, Hilton je nekako uspeo da izađe iz krize i posle 20 godina od otvaranja prvog hotela, 1939. godine u Albukerkiju je izgrađen hotel Andaluz koji je tada bio prvi van Teksasa. Nakon ovoga imperija Hilton polako je počela da se širi Amerikom, pa je 1946. osnovan „Hilton Hotels Corporation“.

Glavni moto koji je Hilton primenjivao u svom poslovanju bio je „Dobiti najviše za najmanje“, pa je u skladu sa tim i uređivao svoje hotele, u kojima je svaki prostor morao da bude iskorišćen u komercijalne svrhe. Razvio je odličan sistem finansijske kontrole i u njegovim hotelima nije bilo viška zaposlenih. Menadžerski principi kojima se rukovodio pomogli su mu da stvori ogromnu imperiju, a mnoga njegova pravila se i danas primenjuju u hotelijerstvu.
Konrad Hilton je svoje hotele stalno unapređivao na svakom polju kako bi gostima omogućio vrhunski užitak. U skladu sa tim njujorški „Roosevelt Hilton“ je 1947. godine bio prvi hotel na svetu koji je u svojim sobama imao televizor. Hiltonovi hoteli su takođe prvi uveli sistem rezervacije putem telefona i telegrama, rum servis, kao i sobe sa klima uređajem koje 1964. godine nijedan hotel na svetu nije imao. U Hiltonovom hotelu u Portoriku 1949. godine stvoreno je i poznato piće Pinja kolada, ali i novi ogranak imperije pod nazivom „Hilton International Company“.
Imperija Hilton se iz godine u godinu sve više razvijala, pa je njenim hotelima priključen i poznati njujorški hotel „Waldorf Astoria“, a 1954. godine je za čak 111 miliona dolara kupljen i hoteski lanac „Statler Hotels“. Ova kupovina je tada bila najveća obavljena kupovina na svetu.

Deset godina kasnije „Hilton International Company“ prelazi u vlasništvo avio kompanije „Trans World Airlines“, ali Konrad Hilton i dalje ostaje predsednik kompanije. Još jedna od inovativnih ideja koja je prvo primenjena 1974. godine u Hiltonovom hotelu u Hong Kongu bila je postavljanje mini-bara u svih 840 soba. Ovaj koncept ubrzo su preuzeli mnogi, pa je danas mini-bar sastavni deo svake hotelske sobe. Iako u poznim godinama, Konrad je sve do smrti 1979. godine upravljao svojim hotelima koji su tada širom sveta bili poznati po svom glamuru i luksuzu. Nakon Konradove smrti imperiju preuzima njegov sin Baron Hilton, koji u čast ocu formira još jedan novi lanac hotela pod nazivom „Conrad Hotels“. Razdvojeni delovi kompanije „Hilton International Company“ i „Hilton Hotels Corporation“ ponovo se spajaju 2006. godine, nakon čega kompanija menja ime u „Hilton Worldwide“ po kojem je i danas poznata.
Hilton hoteli su sinonim za hotelski luksuz i uglavnom imaju po pet zvezdica. U Beogradu je 1. marta 2018. godine otvoren „Hilton Beograd“ – hotel sa pet zvezdica koji ima 242 sobe, 19 apartmana i 8 spratova – čime je i Srbija postala jedna od lokacija u kojima se nalazi čuveni Hilton.
fotografije: google