NAJVEĆA VINARIJA NA SVETU
- 1301 Views
- piturednik
- UKUSI
Francuska i italijanska vina uživaju najveći ugled u vinskom svetu, ali tamo se ipak ne nalazi najveća vinarija na svetu. Njen dom je Moldavija, Milestii Mici, vinarija sa sopstvenim podzemnim gradom vina.
Avanturistički podrumi su čuvar tradicije moldavskog vinarstva. Oni su imponzantne dužine 200 km, od čega se koristi za tehnološke potrebe 55 km. Galerije podruma su urađene u gotičkom stilu i danas su otvorene za javnost. Budući na nepreglednu dužinu, posetioci se voze putevima vina automobilima ili turističkim vozilima. Ovde važe saobraćajna pravila i treba ih se pridržavati. ,,Ulice” podzemnog grada vina nose imena najpoznatijih sorti vina. Tako ćete se provozati ili pак proštetati ulicama „Feteasca“, „OIV“, „Cabernet“, „Aligote“, „Feteasca“…
Vinarija za Ginisa
Potvrda ovoj vinariji stigla je još 2005. godine i od tada se nalazi u Ginisovoj knjizi svetskih rekorda. Oborila je rekord sa najvećim brojem boca, kojih je 1,5 miliona.
Sve je stvar velikih brojeva u ovoj vinariji! Kapaciteti bačvi vina koje su izložene je od 600 l pa sve po 2000 l. Više od 70% vina su crvena, 20% su bela, a oko 10% čine desertna vina. Svako vino je podjednako kvalitetno, ima odgovarajući prirodni čep, voštanu kapu i unikatnu etiketu u skladu sa drevnom mapom podzemnog sveta. Proizvedena su na tradicionalni način i najčešće sorte su pinot, traminer, muscat, riesling, feteasca, dnestrovscoie, milestscoie, codru, negru de Purcari, trandafirul Moldovei, auriu, cahor-ciumai…
Najstarija vina su iz 1969. kada je i osnovano ovo državno preduzeće. Najvrednija vina zbirke su proizvedena 1973-1974, njihova vrednost su 480 evra po boci, izvoze se samo u Japan.
Vina iz Milestii Mici izvozi se i u druge države, kao što su Švedska, SAD, Velika Britanija, Češka, Poljska, Grčka, Nemačka, Danska i Finska.
Vinariju, udaljenu 10 km od glavnog grada Kišinjeva, godišnje poseti desetine hiljade turista. Ne čudi što je baš najveća vinarija na svetu smeštena ovde! Vinskoj tradiciji pogoduje plodno tlo, blaga klima, dovoljno količine vode i blizina Crnog mora, sve što čini idealno okruženje za uzgoj grožđa.