Nubijske piramide: carstvo Crnih faraona
- 302 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
Od kada su sagrađene, egipatske piramide ne prestaju da fasciniraju, i taman kada je većina stručnjaka bila uverena da su svi hodnici i odaje otkriveni, nedavno je u medijima odjeknula vest da je pronađen i posebnom kamerom snimljen skriveni prolaz iznad glavnog ulaza u Veliku piramidu u Gizi, u Egiptu.
Naravno, ponovo se probudila nada da taj prolaz nisu ranije opustošili pljačkaši i da upravo on možda vodi do basnoslovnog blaga poput onog pronađenog početkom 20. veka u Tutankamonovoj grobnici. To otkriće će sigurno privući još više turista i zaljubljenika u egiptologiju, a Egipat dodatno zaraditi, jer je turizam jedan od vodećih izvora prihoda i zapošljavanja u zemlji i od ključnog značaja za ekonomiju pošto je tu afričku zemlju 2022. godine posetilo 11,7 miliona turista.
Ipak, malo je poznato da se piramide na afričkom kontinentu ne mogu naći samo u Egiptu već i u Sudanu, i to duplo više – čak 255 i smatraju su najbrojnijim na svetu, izgrađene na tri mesta kao grobnice za kraljeve i kraljice Napate i Meroe, drevne prestonice Kušitskog kraljevstva gde se nalaze stotine nubijskih piramida. Za razliku od egipatskih, piramide u Sudanu, koje su pod zaštitom Uneska, ostale su skrivene od očiju ostatka sveta, zaboravljene među peščanim dinama u zemlji siromaštva i neprekidnih oružanih sukoba. Region obiluje bogatom istorijom civilizacija, ali malo putnika je videlo sudanske piramide, pre svega jer su turističku industriju Sudana ometala dva građanska rata (od1956. do 1972. i od 1983. do 2005. godine) i bitka za nezavisnost koja je dovela do stvaranja Južnog Sudana 2011. godine.
Tračak nade da će turisti u budućnosti imati priliku da se prošetaju među piramidama izgubljenog nubijskog kraljevstva javio se kada je iz sudanskog Ministarstva turizma krajem prošle godine saopšteno da je sačinjen strateški plan za narednih pet godina u kojem će država nastojati da pokuša da razvije turističke destinacije. Međutim, kratko je trajao “mir” pošto su prošle sedmice izbili novi sukobi između vojske i paravojne oružane grupe u kojima je ubijeno više od 100 ljudi, a ranjeno više od 1.500.
Nubija se nekada prostirala na jugu od Asuana u Egiptu do današnjeg Kartuma u Sudanu. Iz njega je nastala jedna od najranijih afričkih civilizacija, Kraljevstvo Kuš, čiji su kraljevi, pod nadimkom Crni faraoni, osvojili Egipat 747. pre nove ere i vladali ogromnom teritorijom gotovo jedan vek. Nubijske piramide su grobnice vladara u drevnim gradovima Napate i Meroe u Nubiji, području doline Nila. Fizičke proporcije nubijskih piramida se značajno razlikuju od egipatskih pošto su građene od stepenastih slojeva horizontalno postavljenog kamenja, a visina im je od oko tri do trideset metara. Osnova im je mnogo manja i retko prelazi osam metara širine. Piramide su uže i strmije, sa nagibom od oko 70 stepeni.
Sve piramidalne grobnice u Nubiji su opljačkane još od davnina, ali zahvaljujući zidnim reljefima sačuvanim u grobnicama otkriveno je da su nubijski kraljevski bili mumificirani, ukrašavani nakitom i sahranjivani u drvenim kovčezima. U nekim piramidama su otkriveni mnogi artefakti koji svedočo o razvijenoj trgovini s Egiptom i helenističkim svetom. Nažalost, mnoge piramide su oštećene, čemu je kumovao i italijanski pustolov Đuzepe Ferlini, koji nije tražio vredna arheološke pronalaske, već skriveno blago. Kako bi došao do njega eksplozivom je rušio vrhove načinivši tako nenadoknadivu štetu na njih četrdeset.
Izvor: dnevnik.rs