Aranžmani za letovanje u Grčkoj poskupeli čak 25%
- 135 Views
- piturednik
- VESTI
Pandemija virusa korona, a onda i ruska invazija na Ukrajinu pokrenule su inflaciju kojoj se ne nazire kraj. Rast cene energenata uticao je na gotovo sve sfere društva, pa tako i na turizam. Cene aranžmana ove godine su znatno više nego prethodne, ali uprkos tome, rezervacije i uplate letovanja u srpskim agencijama uveliko su dostigle nivo iz 2019. godine. Najtraženija je, tradicionalno Grčka.
Cene su šarenolike, gotovo da nema destinacije koja nije poskupela, pa se tako čini da je bez 500 evra po osobi skoro pa nemoguće otići na letovanje, čak i kada su one najjeftinije destinacije u pitanju.Dok su čarter linije poskupele oko 20 odsto, cene letova na redovnim linijama više su i do 30.
Aleksandar Seničić, direktor Jute, u razgovoru za Euronews Srbija kaže da su prvenstveno poskupele avio-karte do letnjih destinacija što dalje diktira cenu aranžmana, te tako nije isto da li ćete avionom ići do Turske i Grčke ili, na primer Egipta.
Oni koji će se na more uputiti avionskim prevozom treba da znaju da učešće avionskih karata u celokupnom aranžmanu iznosi čak od 30 do 40 odsto, zavisno od destinacije.Primera radi, avionski aranžman za Hanju na Kritu koji je 2019. godine iznosio 680 evra, ove godine – u isto vreme i u istoj smeštajnoj jedinici – iznosi čak 1.195 evra, što je skoro pa dvostruko povećanje cena.Međutim, Seničić konstatuje da se sve promenilo u odnosu na 2019. godinu, iz čega izvodimo zaključak da je teško da ćemo u skorije vreme letovati po starim cenama.
„U Grčkoj su hoteli u najvećem broju slučajeva digli cene za čak 20 do 25 odsto. Oni hoteli koji su i prošle godine bili skuplji za 25 odsto, ove godine su dvostruko. Avio-karte još toliko. To opet zavisi od destinacije do destinacije – nije isto sever Grčke i Krit“, kaže on.
Kada je u pitanju apartmanski smetaj on je neznatno poskupeo – od 5 do 7 odsto kada su u pitanju predsezona i kraj sezone, dok u jeku sezone cene su više za 15 odsto.Upravo zato što je povećanje cena vidljivije kada su grčka ostrva u pitanju, veće interesovanje turista iz Srbije vlada za kopneni deo Grčke.
„Najviše za autobuski prevoz i apartmane na severu. U takve aranžmane nije uključena hrana“, kaže Seničić.
On pak upozorava sve one koji će se ovog leta uputiti ka Halkidikiju, koji je inače skuplji od 10 do 15 odsto u odnosu na prethodnu godnu, da rezervaciju smeštaja izvrše još u Srbiji i nikako ne idu na slepo.
„Savetujem ljudima da ne odlaze bez rezervacije smeštaja jer su na licu mesta jer su cene mnogo veće. Na primer, smeštaj u četvorokrevetnom apartmanu koji je prošle godine iznosio 850 evra, a ove godine je 950, dole će biti mnogo skuplji – nećete moći da dobijete noćenje bez 100-120 evra“, dodaje Seničić.