IVONA JEVTIĆ: ZEMLJA TREŠNJINOG CVETA
- 1217 Views
- piturednik
- Blog
Kada pomislim na zemlju izlazećeg sunca prvo mi na pamet padne cvetanje trešanja i nepregledne doline roze boje koje preplave Japan krajem marta svake godine. “Hanami“ je stari japanski običaj uživanja u cvetanju trešnje uz sake, drevno japansko piće i lagani obrok koji i danas svake godine praktikuju milioni ljudi. Trešnjin cvet, smatraju u Japanu, simbolizuje ljudski život i njegovo kratko trajanje. Cvetanju sakure (trešnje) posvećene su brojne pesme, književna dela i legende. Pretpostavlja se da u Japanu ima više od milion stabala ove biljke. Japanskom narodu trešnjin cvet predstavlja simbol čistote, morala i sreće.
Kockaste lubenice koje su preplavile svet
Međutim, to je samo jedna od čari ove prelepe i neobične zemlje. Suši, najpopularnije jelo japanske kuhinje, sumo turniri, brzi japanski vozovi koji ne kasne, gradovi u kojima rade roboti samo su neke od stvari koje fasciniraju nas Evropljane. I da ne zaboravim četvrtaste lubenice, otkako ih je pre tridesetak godine jedan japanski farmer sa ostrva Shikoku uspeo podgajiti. Lubenice koje je prvobitno gajio u četvrtastim kutijama , da bi se to voće kasnije samo prilagodilo na taj oblik i počelo rasti kao zasebna sorta. Danas su na tržištu dva i tri puta skuplje jer su praktičnije za transport i držanje u frižideru.
Amajlije za sreću
Japan je zemlja fascinantnih običaja i kulture a u prvi plan postavljeni su porodični odnosi i prijateljstvo. Kašnjenje se smatra velikom uvredom, a sastanci se zakazuju unapred i potvrđuju nekoliko puta. Radno vreme Japanaca je najmanje osam sati dnevno (često je znatno duže), bez dugačke pauze za ručak koja je skoro uobičajena u zapadnom poslovnom svetu. Sreća, sudbina i sujeverje su od velike važnosti za japanski narod. Mnogi kupuju amajlije u hramovima ili svetilištima i nose ih sa sobom da bi im donele sreću. Japanci su izuzetno disciplinovani i vredni, svemu što rade posvećuju se celim bićem. Odlikuju ih i ljubav prema domovini, negovanje tradicije, običaja i kulture i briga o prirodi. Jednostavnost, skromnost, sklad uma, duha i tela su osnovni principi koji ih definišu i održavaju u životu.
Fugu riba – otrov i specijalitet
Na svom proputovanju kroz Japan, imala sam priliku da posetim tri potpuno različita grada: Hofu, Yamaguchi i Tokio. Za razliku od moderne metropole koja ostavlja bez daha, kakva je Tokio, Hofu je mali grad koji odiše tradicijom.
Ako vas put nanese u Hofu, ne propustite da obiđete Tenman-gu i Morishi’s garden. Nezaboravne trenutke koje ću pamtiti čitavog života provela sam upravo u tom čudesnom vrtu nestvarne lepote, raskošnog rastinja i savršeno uređenih zelenih površina.
Gradonačelnik grada Hofu je nama, članovima delegacije iz Srbije, priredio nesvakidašnju čast, obilazak raskošnog vrta, oblačenje tradicionalne japanske nošnje i ispijanje čaja na tradicionalan način. Za tu priliku su nas oblačile i doterivale devojke čitavih sat vremena na poseban način, za koji postoji dugogodišnja obuka. Posebnu čar daje ozbiljnost čitavog čina, ali i posvećenost svakom detalju.
Preporučujem i posete restoranima u kojima možete probati japansku hranu. U Yamaguchiju sam imala čast da večeram čuvenu ribu „fugu“, što na japanskom znači „rečna svinja“ – ova riba može da napumpa vodom svoj elastični trbuh ako se oseti ugroženom, da predator ne bi mogao da je proguta. Serviranje i konzumiranje „fugua“ u Japanu je obavijeno velom misterije zbog izuzetno jakog otrova koji je ponekad fatalan. Otrov koji se nalazi u njenoj jetri, koži i jajnicima je 1200 puta smrtonosniji od cijanida i dovoljan je da usmrti 30 osoba. Za pripremu ove smrtonosne ribe potreban je iskusan kuvar koji prolazi desetogodišnju obuku. Tokom večere smo se često šalili i moram priznati da mi nije bilo svejedno iako je riba bila veoma ukusna.