Misteriozne statue u Čileu stradale u požaru
- 213 Views
- piturednik
- DESTINACIJE
Požar koji je početkom meseca zahvatio deo čileanskog Uskršnjeg ostrva naneo je trajnu štetu nekim od njegovih kultnih isklesanih kamenih „moai“ kipova, saopštile su vlasti ove zemlje. Visoka temperatura šumskog požara ubrzala je proces koji kamene statue pretvara u pesak, rekao je gradonačelnik ostrva lokalno poznatog kao „Rapa Nui“.
Čileansko ostrvo koje se nalazi usred Tihog okeana ima preko 800 kamenih skulptura, od kojih je polovina u blizini vulkana Rano Raraku. Požar je početkom oktobra zahvatio 104 hektara, a posebno područje u okolini vulkana gde ima oko 100 moai kipova, od kojih je 20 oštećeno,
Kamene statue koje se nalaze na Uskršnjem ostrvu spadaju u najintrigantnije misterije na svetu, a napravljene su u periodu od 1250. do 1500. godine. Dugo se verovalo da kipovi imaju samo glave, ali su arheolozi tokom prethodnih projekata ispod površine zemlje pronašli i tela.
Moai statue su napravljene od monolitnog kamenja, vulkanske sedre, i isklesane su na obodu vulkana Rano Raraku, gde ih ima najviše, blizu 400 u nizu. Stotine njih je transportovano odatle i postavljeno na kamene platforme duž oboda ostrva. Nešto manje od 100 statua ostalo je nedovršeno, što ukazuje na to da je kamenolom iznenada morao da bude napušten. Oko 300 njih je položeno na tlu, a ostale su poređane po putevima duž ostrva. Statue su izgledom veoma slične, ali su različitih dimenzija – većina ih je visine do tri i po metara, a najviša od njih visoka je 21 metar. Mase najvećih statau premašuju i sto tona.Gotovo sve imaju veoma velike glave, koje čine tri petine njihovih tela i kojima je posvećivana najveća pažnja pri izradi. Naime, ti kipovi predstavljaju prave stilizovane ljudske glave – čela su im ispupčena, u udubljenjima za oči usađeni su ispolirani komadi korala, nos je dugačak, a obrazi glatki.Statue su još stajale kad su prvi Evropljani pristigli na ostrvo, ali je većina srušena tokom kasnijih konflikta između klanova.
Uskršnje ostrvo je dugo bilo naseljeno polinežanskim narodom, pre nego što ga je Čile anektirao 1888. Godine. Smatra se da ovi spomenici predstavljaju pretke polinezijskog naroda, a da su upravo ove statue nekad bile povezane sa ritualnim I mističnim aktivnostima.
Ovogodišnji požar je nastao samo tri meseca nakon što je lokalitet ponovo otvoren za posetioce. Pre pandemije koronavirusa, Uskršnje ostrvo je bilo glavni izvor finansija od turizma u Čileu, a godišnje ga je posećivalo oko 160 hiljada turista. Međutim, od dolaska kovida-19, turističke aktivnosti u Čileu su do avgusta ove godine bile potpuno obustavljene.